Špecializačná náplň v neurochirurgii – SR na Katedre neurochirurgie SZU do 2010
Neurochirurgia je od 3/2002 samostatný medicínsky odbor, ktorého náplňou je komplexná diagnostika a chirurgické liečenie ochorení nervovej sústavy vrátane podporných štruktúr (lebka, chrbtica), ako aj iných ochorení, ktoré možno ovplyvniť výkonom na útvaroch nervovej sústavy.
Podmienkou zaradenia lekára do špecializačnej prípravy v odbore neurochirurgia je buď
a) ukončené vysokoškolské štúdium všeobecného lekárstva a vykonanie nástupnej odbornej praxe (12 mesiacov: 2 mesiace anesteziológia a intenzívna medicína,2 mesiace gynekológia a pôrodnictvo,2 mesiace chirurgia,2 mesiace pediatria, 3 mesiace vnútorné lekárstvo, 1 mesiac hygiena a epidemiológia)
b) dobiehanie starého postgraduálneho vzdelávania (neurochirurgia- nadstavbová špecializácia v chirurgii): po atestácii chirurgia 1. stupeň 5 rokov práce na neurochirurgickom pracovisku, akreditovanom k postgraduálnej príprave v neurochirurgii (viď nižšie: podmienky na NCH pracovisku, k postgraduálnej výučbe v SR).
Po zaradení do špecializačnej prípravy v neurochirurgii ( na návrh riaditeľa NsP schvaľuje ministerstvo zdravotníctva SR: t.č. je podaný návrh na zmenu: doporučuje MZdSR a schvaľuje komisia Slovenskej neurochirurgickej spoločnosti po pohovore s uchádzačom) k odporučeniu atestačnej skúšky je nutné absolvovať: v časovom rozpätí minimálne 6 rokov od ukončenia povinnej nástupnej praxe ( resp. 5 rokov od atestácie Chirurgia 1. stupeň- viď nižšie):
– 4 a pol roka neurochirurgie vrátane 3 mesiacov neurointenzívnej starostlivosti ( z toho najmenej 3 roky na jedinom Európskom neurochirurgickom pracovisku vrátane ČR,SR s podmienkami k postgraduálnej výuke v NCH – viď nižšie)
– 12 mesiacov chirurgie (v tom okrem 6 mesiacov všeobecnej chirurgie 3 mesiace úrazovej chirurgie alebo ortopédie a 3 mesiace hraničné chirurgické obory: stomatochirurgia, ORL, plastická chirurgia)
– 3 mesiace klinickej neurológie
– 3 mesiace iné odbory, zamerané na diagnostiku ochorení nervového systému ( neurorádiológia – CT, MRI, DSAg, PET,USG,…, neuropatológia, neurofyziológia, pat. anatómia, súdne lekárstvo, psychiatria)
‑pred absolvovaním špecializačnej skúška v SR je povinný študijný pobyt v dĺžke 2 týždne na Neurochirurgickej klinike SZU v Banskej Bystrici, 2 týždne na neurochirurgickej klinike UPJŠ v Košiciach a záverečné 4 týždne na Neurochirurgickej klinike LFUK a Neurochirurgickej katedre SZU v Bratislave.
Pre dobiehajúci starý systém vzdelávania ( zaradenie do neurochirurgickej prípravy, ako nadstavby na chirurgiu 1. stupeň) platí:
-minimálne 5 rokov praxe od atestácie 1. stupňa v chirurgii na neurochirurgickom pracovisku v SR, alebo ČR s podmienkami k postgraduálnej výuke v neurochirurgii ( viď nižšie)
– pobyt v Košiciach a Banskej Bystrici je iba odporúčaný, nie povinný
– záverečný pobyt na Neurochirurgickej klinike LFUK a Neurochirurgickej katedre SZU v Bratislave v trvaní 4 týždňov je povinný ( s identickým obsahom ‚ako v 1. skupine)
Kritéria pre neurochirurgické pracovisko, ktoré môže pripravovať rezidenta k neurochirurgickej atestácii (na ktorom mu bude zarátaný pobyt z neurochirurgie):
– aspoň 20 lôžok z toho 2 JIS
– aspoň 1 operačná sála nepretržite
– operačný mikroskop a peroperačný RTG, bipolárna koagulácia
– aspoň 2ja atestovaní neurochirurgovia na pracovisku s nepretržitou dostupnosťou neurochirurgickej intervencie atestovaným neurochirurgom do 20 minút ( aspoň jeden neatestovaný lekár je 24 hodín na pracovisku)
– nepretržite CT a USG, RTG v ústave
– dostupnosť DSAg a MRI do 3 dní
– aspoň 500 neurochirurgických zákrokov ročne, z toho aspoň 100 operácii cerebrálnych patológii s kraniotómiou (prijeté zápisnicou výboru SNSCS v Martine v 5/2002)
Okrem špecializačného indexu ( vydáva SZU) , v ktorom robí zápisy aspoň 1x ročne vedúci neurochirurgického pracoviska, je uchádzač povinný viesť si odborný denník ( „Neurosurgical Log-Book„) predpísaný Európskou asociáciou neurochirurgických spoločností (EANS) (vydáva ho vedúci katedry neurochirurgie SZU na písomné požiadanie uchádzača a po predložení zaradenia do neurochirurgickej prípravy: originál, alebo overená fotokópia zaradenia v špecializačnom indexe).
V odbornom denníku si rezident zaznamenáva jednotlivé zručnosti a absolvované výkony. Podpisuje ho a overuje záznamy vedúci pracovník školiaceho oddelenia.
Špecializačný index, odborný denník, súpis neurochirurgických výkonov, súpis prednášok ( aspoň na podujatí národného charakteru) a publikácii ( aspoň v odbornom časopise národného charakteru: CAVE- aspoň jedna prednáška a aspoň jedna publikácia ako 1. autor !) predkladá uchádzač spolu so žiadosťou o atestáciu v neurochirurgii (podpísaná vedúcim pracoviska a riaditeľom zariadenia uchádzača) na Katedru neurochirurgie SZU s predstihom aspoň 8 týždňov pred nástupom na školiace miesto (záverečný 4‑týždňový pobyt v Bratislave).
Počas špecializačného obdobia je uchádzač povinný zvládnuť:
Teoretické vedomosti:
– Anatómia lebky a mozgu, miechy a chrbtice, periférnych nervov vrátane podporných štruktúr a okolitých útvarov vrátane mikrochirurgickej anatómie.
– Normálna a patologická neurofyziológia centrálneho a periférneho nervového systému, krvného prietoku mozgom a miechou, intrakraniálny tlak, neurofyziologické podklady pre funkčné neurochirurgické zákroky (epileptoneurochirurgia, endokrinoneurochirurgia, pohybové poruchy, bolesť, psychochirurgia,…).
–Patologická anatómia a patofyziológia jednotlivých ochorení nervovej sústavy s praktickým zvládnutím histologického obrazu najdôležitejších ochorení.
–Osobitosti liečebných postupov u pacientov rozličných vekových skupín (detský vek, geriatria).
–Farmakoterapia a antibiotikoterapia pri ochoreniach nervovej sústavy
– Neurorehabilitácia
Diagnostické postupy:
– klinické neurologické a chirurgické vyšetrenie z neurochirurgického aspektu, lumbálna , subokcipitálna a komorová punkcia s podaním kontrastnej látky, samostatné zhodnotenie patologických zmien na RTG, PMG, DSAg, CT a MRI vrátane ich ďalšieho počítačového spracovania a využitia pri operácii, základné zhodnotenie výsledkov neuropatologického, neurooftalmologického, neurootiatrického, neurofyziologického (EEG,EMG,SSEP,MEP), ultrasonografického a neuroendokrinologického vyšetrenia a ich diagnostické a terapeutické využitie v NCH
Terapeutické postupy:
– dodržiavanie zákl. princípov asepsy a antisepsy, lokálna a regionálna anestézia, KPC resuscitácia vrátane intubácie a zaistenia centrálneho obehu, tracheostómie.
– základné prístupy do vnútra lebky (trepanácie, kraniotómie, kraniektómie) a chrbticového kanála ( parciálna a úplná hemilaminektómia, laminektómia),
– ošetrenie impresívnej zlomeniny, plastika dura mater, evakuácia tekutej subdurálnej kolekcie z návrtu, externá drenáž lebky, drenážna operácia hydrocefalu, laparotómia, punkcia cýst a abscesov mozgu, špeciálne prístupy (transsfenoidálny, kombinovaný presigmoidálny suprainfratentoriálny, orbitozygomatický, transfaciálne prístupy, prístupy ku krčnej chrbtici spredu a zozadu, odstránenie herniovaného disku, operácie extra a intradurálnych tumorov, somatektómia a stabilizačné operácie chrbtice, využitie princípov neuronavigácie a stereotaxie, ošetrenie extra a intracerebrálnych hematómov a lézií neurokránia, fascikulárna sutúra periférneho nervu aj s použitím neurotransplantátu, plastické operácie kalvy po úrazoch a pri displáziách, chirurgické riešenie rázštepov chrbtice, základy chirurgickej liečby aneuryziem a AVM, základné princípy funkčnej NCH – epileptoneurochirurgia, chirurgia bolesti – rizotómia, DREZ, neurostimulácia, myelotómia, chordotómia, mikrovaskulárna dekompresia, retrogasserská koagulácia, liečba tremorov a parkinsonizmu, psychoneurochirurgia.
– základné princípy rádiochirurgie a posudková činnosť v neurochirurgii.
Nutné realizovať aspoň 150 neurochirurgických zákrokov (100 „malých„: karpal. tunel, kraniotómia, exter. drenáž, trepanopunkcia, stereotakt. biopsia, a 50 „veľkých“: operácie hernií diskov, stabilizácie, kraniocerebrálne úrazy z kraniotómie, tumory, neurosutúry , cievne operácie, shuntové operácie…)
Odborná a vedecká činnosť:
zvládnutie a rutinne využívanie odborných vedeckých informácii knižničného, časopiseckého a elektronického typu.
pasívna a aktívna účasť na vedeckých podujatiach a publikačná činnosť ( aspoň 1 prezentácia a 1 publikácia ako prvý autor)
Odporúčaná literatúra: kompletná slovenská a česká neurochirurgická knižná literatúra za posledných 10 rokov (Černý 4, Mraček, Nádvorník, Zveřina, Šourek, Kunc, Smrčka), posledných 10 ročníkov Českej a slovenskej neurochirurgie a neurológie, posledných 3–5 ročníkov Acta neurochirurgica, Neurosurgery a Journal of Neurosurgery,Greenberg´s Handbook… 5th , Youmans Neurological Surgery 4th, Rammamurti Textbook of Neurosurgery.
Rámcový program záverečného školiaceho pobytu v Bratislave pozostáva z:
– rutinnej práce školenca s náplňou sekundárneho lekára na neurochirurgickej klinike ( vedenie zdravotnej dokumentácie a liečebnodiagnostického procesu u pridelených hospitalizovaných pacientov, účasť na poradách pracoviska).
– účasť na operáciách z celého spektra odboru (pasívne aj aktívne )
– pravidelné konzultácie u vedúceho subkatedry alebo odborného asistenta subkatedry v týždenných intervaloch z jednotlivých oblastí neurochirurgie (onkoneurochirurgia, cievna neurochirurgia, spinálna neurochirurgia a neurochirurgia periférnych nervov ‚úrazová neurochirurgia, neurochirurgia vývojových vád)
– vedenie dennej náplne práce a konzultácie s odborným asistentom subkatedry
– písomný test z problematiky odboru (100 otázok) s odborným asistentom subkatedry( podmienka ku skúške získa aspoň 51 bodov zo 100). ( test je ideálne vykonať v predstihu v 3–4 roku prípravy- vtedy je ho možné opakovať 2x v polročných intervaloch pri nedostatočnom hodnotení)
– obhajoba atestačnej práce na tému zadanú vedúcim subkatedry na klin. seminári s vypracovaním oponentského posudku oponentom.
– atestačná operácia s protokolom o zákroku
– kvalifikačná komisionálna nadstavbová skúška z neurochirurgie v závere pobytu (členmi komisie sú prof. MUDr.Šteňo,CSc- predseda, Doc.MUDr.Galanda,CSc- Banská Bystrica, Prof.MUDr. Šulla,DrSc-Košice, MUDr. Matej Hladík- člen komisie pre organizáciu zdravotníctva a obvykle odborný asistent subkatedry neurochirurgie – t.č. nie je etablovaný)